מצבה

מה היא מצבה?
מצבה, עד לזיכרון היקיר שנפטר, אבן שתהיה לנצח המקום בו הונח הנפטר למשכב עולם. כדי להנציח את זכרונו של הקרוב בצורה מכובדת וראויה, משפחתו יוצקת לאבן משמעות חזקה וקובעת את נראות המקום בו נפרדו מאותו יקיר לנצח. במאמר הבא, נפרט על סוגי מצבות ומה מגבלות ההלכה על זיכרון המת?

מצבות בהלכה היהודית

תחושת האבל הכבדה אשר פקדה את המשפחה מלווה בכללים הלכתיים לגבי התקנת המצבה. חברת קדישא היא הגוף האחראי על הקפדת כללי ההלכה בכל בית עלמין. המנהג הרווח הוא להקים אותה במלאת 30, יום ממועד הפטירה, זהו גילוי מצבה. אולם ההלכה קובעת כי יש להתקינה ביום הקימה מן השבעה, שזהו זמן דוחק לבחירת האבן לזיכרון המת וסיתותה בהתאם לדרישות המשפחה. ולכן, מניחים אבן על הקבר עד ליום השלושים. הכיתוב צריך להיות בצנעה וללא הפרזה בשבחי הנפטר. תאריך הפטירה שייכתב חייב להיות העברי. אין איסור לכתוב בנוסף את התאריך הלועזי. אם לנפטר היו קרובים בחו"ל, רשאים בני המשפחה להוסיף כיתוב גם באנגלית או בשפת המקור שלו. אסור לקבוע תמונת הנפטר על גבי המצבה. על איסור זה מקפידים הרבנים באדיקות רבה.

איך קובע סגנון הקבורה את עיצוב וסוג האבן?

הקבורה הנפוצה ביותר היא "קבורת שדה". הכוונה להתקנת האבן מעל קבר שנחפר באדמה באורך וגובה המקובלים. קיימים סוגי קבורה נוספים כמו, קבורת הסנהדרין, הנקרא גם קבורה בקיר. סגנון זה, הקיים מתקופה קדומה מאוד מימי הסנהדרין, בה נהגו לקבור את המתים בקומות על קיר. כיום, מפאת חוסר מקום וצפיפות ההולכת וגוברת בבתי העלמין, הקבורה בקירות הולכת ומתרבה. האבן הנפוצה לקבורה מסוג זה היא פלטת שיש, עליו חרוט הכיתוב לזכר המת.
מה אומרת האבן על הנפטר?
לא אחת נשמע המשפט " יש אבנים עם לב אדם". במעבר בין קברים בבתי עלמין תבחינו בסוגי מצבות שונים. כמו שלכל אדם יש אופי שונה, כך לאבנים הקובעות את הזיכרון שלו. סוגים רבים של אבנים יכולים להיבחר לבניית המצבה. אבן חברון, אבן גלילית, שיש גרניט ועוד. בבחירת אבן, מומלץ לחשוב מראש על תחזוקתה לאורך שנים והישרדותה מפני פגעי מזג אויר אבק ולכלוך.
מה ראוי לכתוב?
כאמור בתחילת המאמר, הכיתוב על האבן צריך להיות מינימלי וצנוע. יש כללים לכיתוב. לדוגמה, צריך לרשום את שם הנפטר ואת שם אמו. ליד השם יהיה רשום ת.נ.צ.ב.ה, ועוד כללי כיתוב. לכל אות יש מחיר על פי סוג החומר ממנו עשויה האות ועל פי החריטה שלה.
למה ישלח מצבות אומן?
ישלח מצבות אומן באבן הינה חברה המתמחה בייצור ועיצוב מצבות מיוחדות. החברה הינה דור שני בתעשיית מצבות למשפחה העוסקת בתחום למעלה מ 60 שנה. בית המלאכה של החברה מקפיד על ייצור באיכות גבוהה ומלווה את המשפחה מרגע הזמנת המצבה ועד להנחתה על הקבר ברגישות הראויה.