סוגי קבורה


לכל תרבות או דת מנהגים שמשפיעים על סגנון החיים היות והם נוגעים בהיבטים שונים של החיים, החל מחגים ומועדים, דרך גידול הילדים וכלה במוות ומנהגי אבלות. בתרבויות מסוימות נהוג לשרוף את הנפטר לאחר מותו, בעוד שבאחרות, המנהג המקובל הוא לקבור את המתים באדמה. לקבורה באדמה ישנן סיבות רבות ומגוונות, חלקן היגייניות ובריאותיות ואחרות נוגעות לאמונות השונות, כמו למשל אמונה בחיים לאחר המוות או בתחיית המתים. כתוצאה מנסיבות דומות לאלו שצוינו לעיל, מנהג הקבורה הוא מנהג שאופייני גם להלכה ולדת היהודית והוא שם כולל לסוגי קבורה שונים.

קבורה בישראל

ישנם סוגי קבורה שונים שמותרים על פי ההלכה והדת היהודית והם:
קבורת שדה – קבורת שדה זו הקבורה הסטנדרטית בבית העלמין, בה הנפטרים נקברים זה לצד זה, בתוך העפר ומעליהם מוקמת מצבה, כעבור 30 יום מיום פטירתם.
קבורה זוגית משפחתית – קבורה מסוג זה נועדה על מנת לאפשר לבני משפחה להיקבר יחדיו. בשיטת קבורה זו, הקבר מוכן מראש לשני נפטרים, כאשר הנפטר הראשון נקבר עמוק באדמה ומעליו, בבוא העת, נקבר הנפטר השני. בין שני הזוג קיימת הפרדה.
קבורת סנהדרין – קבורת סנהדרין הידועה גם בשמה, קבורת קומות, זהו אחד מסוגי קבורה שהיו נהוגים בעבר ושב להיות יותר ויותר שכיח כיום, כתוצאה ממצוקת קרקעות לקבורה. בשיטת קבורה זו, הנפטרים נקברים במעין בניין קבורה, בגובה של עד 3 מטרים, כאשר מפרידות ביניהם שכבת בטון ועפר, על מנת לאפשר להם להיקבר באדמה. לאחר שחלל הכוך נחתם, בני המשפחה תוחמים אותו בפלטת מצבה.
קבורה במבנה רב קומות – שיטת קבורה זו הנה קבורה במבנה בעל מפלסי קבורה שונים, כאשר בכל קומה ניתן לקבור את היקירים בשתי דרכים – קבורת שדה או קבורה משפחתית.
קבורת על – קבורת על מתבצעת במקרה שלא הוכן מראש קבר לקבורה זוגית. בסגנון קבורה זה, תהליך הקבורה כולל את פירוק מצבות, קבורת הנפטר השני ואז בניית המצבה מחדש.

קבורה חילונית
במדינת ישראל נחקק חוק המאפשר קבורה אזרחית אלטרנטיבית לאילו שאינם מעוניינים להיקבר בקבורה דתית, או לחלופין שאינם רשאים. בקבורה חילונית הנפטרים לרוב, נקברים בתוך ארון קבורה, כאשר הטקס נתון להעדפתם האישית. ייחודו של סוג קבורה זה מסוגי קבורה דתיים בכך, שבקבורה חילונית, ישנו חופש בחירה לנוהל שבו יתקיים הטקס, ולכן, בני המשפחה יכולים להכריע האם הטקס ינוהל במתכונתו הדתית או שלא יכלול כלל גינונים טקסיים כמקובל. כמובן שההחלטה על קבורה חילונית אזרחית תתבצע גם בהתאם לרצונותיו ולהעדפותיו של הנפטר.
ישלח מצבות אומן באבן נותן שירות אדיב מקצועי ואיכותי לכל סוגי הקבורה. ניתן להתייעץ איתנו ולקבל מענה מדויק ומלא בכל שאלה בתחום סוגי הקבורה. ליצירת קשר פנו אלינו בכתובת מייל: ishlach@netvision.net.il או בטלפון: 08-9282986, 050-5469986.