מצבות מדברות

כאשר אדם נפטר, כרוך הדבר בתחושות כאב ואבל גדול בקרב יקיריו. הרצון לשמר את זיכרון המת גדול. אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות מצבות מדברות. מצבה מדברת הוא כינוי עבור מצבה ייחודית, הכוללת כיתוב אישי, באמצעותה ניתן לייחד את זכר המנוח.

מצבת זיכרון אישית

מצבות מיועדות לסייע ליקירי הנפטר לשמר את זכון יקיריהן, אשר הלך לעולמו. יש הבחורים במצבה סטנדרטית, הכוללת את שם המנוח ותאריך הפטירה, ויש אחרים המעדיפים לבטא באמצעות המצבה זיכרון אישי הנוגע למנוח. כיום קיימות טכנולוגיות המאפשרות ייצור ועיצוב של מצבות מדברות אשר עשוית סוגי אבן שונים במגוון סוגי עיבוד. האבנים מהן מיוצרות מצבות הן שיש חברון, מצבות שיש טורקי, אבן גרניט, בזלת, כורכר, אבן גלילית ועוד. מצבות מיוחדות משלבות חומרים נוספים מלבד אבן, כגון זכוכית, שיש, ופלדה.

עיצוב מצבה מדברת

מצבות ייחודיות עשויות חומרים מיוחדים, משלבות טקסטים אישיים ולעיתים אף מוטבעת בהן תמונת המנוח. ישנן אפשרויות רבות לעיצוב מצבות מדברות, כך שכל משפחה אשר שוכלת אדם תוכל להנציח את זכרונו באופן שיתאים לטעמה וסגנונה האישי. ניתן לציין על גבי המצבה פרטים הקשורים בחייו של המנוע, שיר שהיה אהוב עליו במיוחד, פסוק מסוים, או כל טקסט זיכרון באמצעותו תחוש המשפחה כי זכרונו נשמר לעד.

סגנונות כיתוב על גבי מצבה

כיתוב על מצבה מדברת יכול להיעשות בכמה טכניקות: חריטת לייזר, חריטה ומילוי עופרת והדבקת אותיות ברונזה. טכניקות אלו מאפשרות עיצוב מצבה בסגנונות שונים המייחדים אותה מכל מצבה אחרת. חלק מהטכניקות מאפשרות שימוש בצבעוניות מסוימת וחלקן האחר מאפשר כיתוב בצבע שחור בלבד. טקסט על המצבה ניתן לכתוב בגופנים שונים ובשפות שונות. ניתן להוסיף איורים וסמלים.
מצבה כסמל
מצבה משמשת כאמצעי זיכרון פיזי עבור משפחה , חברים ומכרים של הנפטר. המצבה מאפשרת התייחדות עם הזיכרון לאחר מותו של אדם. מועד התקנת המצבה משתנה תלוי עדה ומנהג, בחלק מהמקרים מותקנת המצבה שמונה ימים מיום הפטירה, לעומת מקרים אחרים בהם התקנת המצבה נעשית אחרי שלושים יום ואפילו שנה. בעת מועד גילוי המצבה יכולים כל יקיר המנוח להתיחד עם מצבתו וזכרונו. 

גלריה