קבורה בקומות


למרות שהמוות הוא חלק מהחיים, אנחנו כמעט אף פעם לא ערוכים אליו ואף מתקשים להתמודד אתו, במיוחד כשמדובר במוות של אדם קרוב. אחת הדרכים לחלוק כבוד אחרון למת ולהיפרד מאדם יקר שהלך לעולמו, היא טקס הלוויה ורכישת מצבות. טקס הלוויה נועד על מנת ללוות את יקירינו שנפטר בדרכו האחרונה, אל מקום הקבורה. הקבורה באדמה הנה נגזרת של המשפט התנכ"י בו אמר אלוהים לאדם "כי עפר אתה ואל עפר תשוב". על אף שהמנהג המקובל הוא לקבור את המת באדמה, בנוכחות בני המשפחה, חברים ומכרים, קיימות שיטות קבורה נוספות שמבוססות הן על ההלכה והן על המסורת היהודית, כמו למשל קבורה בקומות.

קבורת סנהדרין

קבורת סנהדרין זו קבורה שהייתה נהוגה בימי הסנהדרין ומכאן גם קיבלה את שמה. בימינו, שיטת קבורה זו החלה על מנת להתמודד עם מצוקה של שטחים המיועדים לקבורה במדינה. בקבורה בקומות, הקבורה מתבצעת בתוך כוכי קבורה, בקיר הנישא לגובה של 3 מטרים. אם אתם חוששים מהיעדר מקום להניח פרחים, או נרות זיכרון, כנהוג בקברי שדה רגילים, למטרה זו, מתחת לכל כוך נבנה מדף אבן מיוחד. בסגנון קבורת סנהדרין, זיכרון העד של הנפטר, ולהלן - המצבה, מותקנת לאחר הליך הקבורה ומיקומה, על דופן הכוך. (חלקו החיצוני) חשוב לציין שהקברים בקבורת סנהדרין מופרדים זה מזה על ידי בטון ועפר, כך שגם בקבורת קומות, הנפטרים נקברים בעפר.

קבורה בקיר

לאנשים רבים קשה ההסתגלות לקבורה בקומות. קבורה בקיר עשויה להידמות כמנוכרת, ואינה מאפשרת להתייחד עם המת או להשתטח על קברו כמו בקברי שדה. כמו כן, ישנם קברים הממוקמים במקומות גבוהים במבנה וכדי להגיע אליהם, נדרשת מעלית. יחד עם זאת, לקבורה בקיר ישנם גם יתרונות. בעוד שקבורת שדה מתרחשת תחת כיפת השמיים, ובה בני המשפחה ומכרים שפוקדים את הקבר בלוויה או באזכרה, חשופים לכל תנאי מזג האוויר, קבורה בקומות, מתקיימת באזור מקורה וכך יש לכולם מחסה, בימים בהם השמש קופחת כמו גם בימים סוערים.
קבורה על
שיטת קבורה נוספת שתופסת תאוצה בשנים האחרונות זו קבורת על. משמעותה של קבורת על היא קבורה של בן משפחה בקבר קיים של בן משפחה אחר, כמו למשל בן/ת זוג, מה שאומר, שני קברים אחד מעל השני. קבורה זו היא פתרון למקרים בהם לא נרכשה מראש חלקת קבר זוגית בבית הקברות המשמשת להצבה של מצבות זוגיות, או שלא הוכן קבר לקבורה ועל מנת ליישם את הליך בפועל, נדרש לפרק את המצבה הקיימת, לקבור את הנפטר הנוסף ולבנות מצבה חדשה.
ישלח מצבות אומן באבן מתמחים בהכנת לוח מצבה לקבורה בקומות - קבורת סנהדרין. קיים מגוון רחב של סוגי לוחות המיועדים לקבורה מסוג זה ואנו נכונים לסייע לכם לבחור לוח שינציח את זיכרון יקרכם לעד. שלחו אלינו מייל לכתובת: omanbaeven@gmail.com  או צרו קשר: 050-5469986, 08-9282986.