מצבות מחירים

מחירן של מצבות יכול להגיע לנוע בין אלפי שקלים לעשרות אלפי שקלים ונאמד בהתאם לבחירת חומרי הגלם מהם מייצרים את המצבה. כל משפחה יכולה להרשות לעצמה רכישה של מצבה עבור יקירן שנפטר. זה המקום לציין, כי המדינה עוזרת לסבסד את רכישת המצבות בעזרתו של ביטוח לאומי, על מנת שכל אדם יוכל להרשות לעצמו לכל הפחות רכישת מצבה סמלית. יחד עם זאת, לנפטרים שאין בני משפחה שידאגו לסידורי המצבה ואם לא הונחה מצבה עד שנה, חברת קדישא דואגת להצבת אבן עם כיתוב מינימלי על פי ההלכה. איך להיערך מבחינה כלכלית לרכישת מצבה ?

סוגי אבנים למצבות

השיקול המנחה בבחירת האבן למצבה היא הגורם העיקרי המשפיע על המחיר הכולל למצבה הוא גודלה והסוג. יש מבחר שלם של סוגי אבנים לבניית מצבות כאשר לכל אבן יש מחיר שונה. בחירת האבן צריכה להיעשות על פי יכולת העמידות שלה בפני נזקי מזג אויר ולכלוך. מצבה אמורה לעמוד לאורך זמן כאשר היא סופגת השפעות של מזג אויר כמו חום קיצוני וגשמים. אבנים שנשחקות מהר יחסית, דורשות שיפוץ וסיתות מחודש. לעומת זאת יש סוגי סלעים אשר עמידותן לאורך השנים היא חזקה ואינן דורשות תחזוקה פרט לניקיונן.

מורכבות העיצוב של הסלע

לאחר שנבחרה האבן לבניית המצבה, יש לחשוב על עיצוב המצבה. אם תסיירו בבתי עלמין שונים בארץ, תוכלו להצביע על מצבות אשר עיצובן מורכב יותר או פחות. מצבה המיועדת לקבורת שדה, הכוונה לקבורה המקובלת באדמה, תעלה יותר ממצבת קיר, המיועדת לקבורה בקומות, מהסיבה הברורה, גודל האבן הנדרש ומורכבות העיצוב שלה. למצבות בקבורת שדה ניתן לעצב במגבלות הגודל והרוחב שבית העלמין מקצה לכל קבר על פי רצון המשפחה. בעת תכנון המצבה עם הקבלן הוא מייעץ למשפחה עיצוב וסוג אבן במגבלות התקציב שלה לבניית מצבה.
עלות הכיתוב על המצבה
מהווה סכום נכבד ממחירה הכולל. המחיר נקבע לאות. אות אשר נחרטת על האבן יכולה להעלות 5 שקלים מחיר מינימלי ויכול להגיע עד ל 25 שקלים לכל אות, אם מדובר בסוג חריטה או הדבקה יקרה יותר כמו, חריטת עופרת. בסיכומו של דבר, לאחר שנכתב שם הנפטר, תאריך הפטירה ויתר הדברים המקובלים, מגיעים לסכום כולל אשר מהווה חלק משמעותי מהמחיר.
עלויות נוספות שיש לקחת בחשבון
הרבה פעמים המשפחה מבקשת לייחד את המצבה עם תא מיוחד להנחת נר נשמה, או נר נשמה חשמלי, גינון מסביב ועוד אלמנטים בנוסף, אשר גם הם נכללים במחיר המצבות. חשוב לזכור כי חשוב שיהיה אלמנט אשר מוסיף למצבה "אישיות" אחרת מיתר המצבות, רק כדי להוסיף לה זיכרון מקורי.